Přivýšina – Vyhlídka Václava Čtvrtka

10

Zdarma stáhnout obrázek pro volné využití.

Pomohl jsem vám? Přispějte mi na kafe.

Stáhnout obrázek

Přivýšina (464 m n. m.) je vrch v okrese Jičín Královéhradeckého kraje, v CHKO Český ráj. Leží asi 4 km severozápadně od Jičína. Vrch se nalézá na katastrálních územích místní části Prachov a obce Holín. Je to nejvyšší bod Prachovské pahorkatiny.

Na vrcholu Přivýšiny se nachází skalní Vyhlídka Václava Čtvrtka, ze které je výhled směrem na jih, na Veliš, Zebín, Jičín a Jičínskou kotlinu. Na východní straně je vidět vrch Brada a na západně Prachov.

Na západě za sedlem u Prachova Přivýšina navazuje na plochý vrch Svinčice (451 m n. m.) a Prachovské skály, na východě bezprostředně sousedí s vrchem Brada (439 m n. m.). Tyto prvky tvoří Přivýšinský hřbet (zvaný též prachovský hřeben), táhnoucí se stejně jako samotná Přivýšina v orientaci zhruba západ–východ.

Vrch náleží do celku Jičínská pahorkatina, podcelku Turnovská pahorkatina, okrsku Vyskeřská vrchovina, podokrsku Prachovská pahorkatina a části Přivýšinský hřbet.

Přístup:

Přivýšina – Vyhlídka Václava Čtvrtka

Pěšky po modré turistické značce Jičín – Brada – Prachov, po žluté značce od Jinolických rybníků ze severu nebo z Holína z jihu. Obě značky se na dvou stranách kopce potkávají na lesních rozcestích na úpatí Přivýšiny, a ty propojuje zelená zelená turistická značka trojúhelníková značka vedoucí přes vrchol Přivýšiny. Autem se lze dostat ze silnice Jičín – Turnov do vsi Brada, odsud již pěšky asi 700 metrů na vrchol.

Sdílení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *