Mrazík 4K

Zdarma stáhnout obrázek pro volné využití.

Pomohl jsem vám? Přispějte mi na kafe.

Stáhnout obrázek

 

Mrazík (rusky Морозко, Morozko) je barevný sovětský film z roku 1964, v českých televizích tradičně vysílaný v době Vánoc. Mrazík (Děda Mráz) je také mýtická postava slovanské mytologie. Film režíroval Alexander Rou, autorem scénáře byl významný dramatik Nikolaj Robertovič Erdman.

Film využívá motivů tradičních ruských pohádek, vlastní děj je ale původní. Hlavními postavami jsou pohádkový děd Mrazík (Děda Mráz), personifikace zimy, hodná a skromná Nastěnka, kterou ztvárnila Natalija Sedychová, a jako její protiklad zlá sestra Marfuša. Dále zde vystupuje také hodný (ze začátku pyšný) Ivan a oblíbená čarodějnice neboli baba Jaga bydlící v chaloupce na kuří nožce, nadabovaná Františkem Filipovským.

Film je v Česku i na Slovensku velmi oblíbený, takříkajíc zlidověl (např. ve frázích “okradli stařenku” či “baba si přiletěla”).

Mráz je stav, kdy teplota v prostředí klesne pod 0 °C, čili pod bod mrazu. Voda mění skupenství z kapalného na pevné, tedy tuhne, což vede k významným změnám. Dešťové srážky nahrazují sněhové. Voda při dotyku s pevným promrzlým povrchem se mění v led, rostou ledové krystaly.

Mráz nastává na severní polokouli, v mírném pásu, v období zimy, na jižní polokouli jsou pak období převrácená. V mírném pásu jižní polokoule mrzne méně často, protože se tam nachází méně pevninské hmoty a více oceánů, v důsledku čehož mají zmíněné oblasti většinou oceánské klima.

Please wait...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *