Hrad Trosky v zimě

11

Zdarma stáhnout (Přispějte mi na další projekty) ve vysokém rozlišení.

Chcete-li mě sledovat i na YouTube, přihlaste se k odběru.

Stáhnout

Zřícenina hradu Trosky se nachází na vrcholu stejnojmenné hory (488 m n. m.), v katastru obce Troskovice v okrese Semily Libereckého kraje. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti. Hrad se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj a zároveň také Geoparku Český ráj, který byl v roce 2015 jako první území tohoto typu z České republiky zařazen do sítě globálních geoparků UNESCO.

Trosky

Trosky jsou symbolem Českého ráje a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. V horních partiích vrchu leží chráněné území přírodní památky Trosky. Vrch je nejvyšším bodem Vyskeřské vrchoviny. Výška nejvyššího bodu hradu (věž Panna) je 514 metrů.

Se stavbou hradu bylo započato koncem 14. století (asi kolem roku 1380). Vlastnosti terénu rozhodly i o způsobu stavby. Mezi dvěma čedičovými sopouchy byl založen vnitřní hrad. Od jihu byl chráněný prudkým svahem, na severu předhradím. Boky zajišťovaly více než dostatečně oba sopouchy, které však nezůstaly nevyužity. Na obou nepřístupných vrcholech byly postaveny věže. Na nižším, zavalitějším (relativní výška 47 metrů), nazývané Baba, se zvedala nižší, pětiboká věž. Na východním, štíhlejším sopouchu (relativní výška 57 metrů), který se snad pro svou nepřístupnost nazývá Panna, se tyčila vysoká, obdélná věž.

Sdílení
Please wait...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *